Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi’ne KETEM temas noktası kuruldu

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü Merkez Toplum Sağlığı Merkezi ve Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ortak çalışması ile bir ilke imza atıldı. Sağlıklı Hayat Merkezi içerisinde hizmet vermekte olan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi ( KETEM) birimi, sayısı ve cihazları artırılarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde hizmete sunuldu.

	Karaman İl Sağlık Müdürlüğü

Karaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Serkan Yurdakul konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Rahim ağzı kanseri HPV( Human Papillomavirus ) ve pap Smear testi yapılarak erken tanısı konulabilir, önlenebilir ve erken tedavi edilebilir bir hastalıktır. HPV testi, rahim ağzından numune alınarak yapılan ağrısız ve basit bir işlemdir. Halk arasında bilinen kanamalı ve parça koparmalı tabiri yanlış bir bilgidir. Bu testleri yaparak, hastalığın erken teşhis edilmesini sağlamaktayız. Bu amaçla Eğitim ve Araştırma hastanemizin Kadın Doğum Polikliniği içerisinde KETEM temas noktası kurarak hastaneye başvuran vatandaşlarımızın KETEM’ ulaşmalarını kolaylaştırdık. Sağlıklı Hayat Merkezimizde olduğu gibi burada da 30-65 yaş arası kadınların rahim ağzı kanseri tarama testlerini yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.

HPV testi yaptırmaya gelirken dikkat edilmesi gereken hususlar;

– Regl(adetli) olmamalısınız,

-Testten en az 2 gün önce rahim ağzı(hazne) yıkanmamış ya da ilaç, krem, jel gibi herhangi bir madde uygulanmamış olmalı,

– Testten önceki 2 gün boyunca cinsel birliktelik olmamalısınız.

Sigara kullanıyorsanız, adet arasında ve cinsel ilişkiden sonra lekelenme şeklinde kanamalar oluyorsa, sürekli olarak sarı renkte akıntınız varsa, menapoz sonrası dönemde ortaya çıkan herhangi bir kanamanız varsa, ya da sadece KADIN olduğunuz için taramanızı yaptırınız.

5 yılda bir yaptırılan HPV TESTİ, rahim ağzı kanserinden korunmak için en iyi yöntemdir. Ketem de ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

Gelin sizde sağlığınız için bir ilke imza atarak bize ortak olun çünkü erken teşhis hayat kurtarır, kendinize vakit ayırın, taramanızı yaptırın.