Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başyayla’da bir ilk! Uz. Sosyolog Doktorant Tuğba Kırpınar belediye başkanı aday adayı oldu

Başyayla seçim haberi… Uzman Sosyolog/Doktorant Tuğba Kırpınar AK Parti’den Başyayla Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı.

Başyayla seçim haberi... Uzman

Başyayla’da belediye başkanlığı seçim için aday adaylığı başvuruları başladı. AK Parti’ye başvurular ise bugün itibarıyla sona erdi. Başyayla Belediye Başkanlığı aday adaylığı için Uzman Sosyolog/Doktorant Tuğba Kırpınar başvurusunu yaptı. Kırpınar, Başyayla’da aday adaylığında bulunan ilk kadın olacak tarihe geçti. Kırpınar, AK Parti’den aday gösterilip seçilmesi durumunda ise ilçe tarihini ilk kadın belediye başkanı olacak.

Tuğba Kırpınar, adaylığıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “31 Mart 2024 tarihinde ülkemizde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde halkımızın teveccühüne inanarak; “AK Parti Başyayla Belediye Başkan Aday Adaylığımı” açıklıyorum. Bu kutlu sürecin; ülkemize, milletimize ve Başyayla ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Başyayla’nın bir evladı olarak halkımızın ve parti teşkilatımızın desteklerini bekliyor, saygılarımı sunuyorum. ” ifadelerini kullandı.

Başyayla’da bir ilk! Uz. Sosyolog Doktorant Tuğba Kırpınar belediye başkanı aday adayı oldu

Tuğba Kırpınar’ı tanıyalım

Tuğba Kırpınar, 1994 yılında Başyayla ilçesinin Başköy Mahallesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Başyayla’da, liseyi Ermenek Hasan Kalan Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lisansını Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yaparak bölüm birinciliği derecesi ile mezun olmuştur. Yüksek lisansını Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yaparak Sosyoloji alanında uzmanlığını almıştır. Uzmanlık alanında “Tersine Göç; Kültür-Kimlik İlişkisi (Karaman Örneği)” konusunda çalışmıştır. Tezinde Karaman merkez ve Başyayla ilçesinden 1960 yıllarında göç edenlerin; Hollanda ve Almanya’dan 1990-2000’li yıllarda tersine göç etmeye başlayan bireylerinin sosyo-kültürel yapısında yaşanan değişimi alan araştırması ile elde ettiği veriler doğrultusunda incelemiştir.

Doktora eğitimine Süleyman Demirel Üniversitesi’nde; Arkeoloji Ana Bilim Dalında, Somut Olmayan Kültürel Miras Programında devam etmektedir. Bu program kapsamında “Dokuma, Giyim Kültürü ve Somut Olmayan Kültürel Miras Bağının Araştırılması (Karaman Örneği)” çalışması devam etmektedir. Karaman’da somut olmayan kültürel miras değerlerinin geleceğe aktarılması gayesinde çalışmalar yapmaktadır.

Adalet ve Kalkınma Partisi-Karaman Başyayla Teşkilatı 2019/1 dönem itibariyle meclis üyeliği görevini yapmaktadır. Siyasete olan ilgisini “siyaset sosyolojisi” dersleri alarak geliştirmiş, toplumsal sorunların çözülmesi için halk ile belediye meclisi arasında bir köprü görevi gören “belediye meclis üyeliği” görevi ile halen sahada sürdürmektedir.